Kettős győzelmet aratott a Chile-ralin a Toyota, Ogier átvette a vezetést a bajnokságban

Motorsport  |  2025 szeptember 15.  | Toyota Gazoo Racing  | Chile-rali  | WCR
A nyolcszoros világbajnok a maximális 35 ponttal távozhat a dél-amerikai országból, aminek köszönhetően két ponttal megelőzi Elfyn Evanst a WRC-pontversenyben. A Toyota nem csak a kettős győzelemnek örülhetett, hanem annak is, hogy megdöntötte a legtöbb világbajnoki győzelem gyártói rekordját.

Ez az újabb győzelem volt a Toyota 103. sikere a rali-világbajnokságon, így a japán gyártó immár egyedül vezeti az örökranglistát (eddig a Citroënnek közösen állt az élen 102 sikerrel). Ráadásul ez volt a Toyota 30. kettős győzelme, ami szintén rekordnak számít a sorozat 52 éves történelmében. 

Sébastien Ogier a 200. WRC-versenyén 66. győzelmét aratta, ami azt jelenti, hogy nagyjából minden harmadik versenyen diadalmaskodott a királykategóriában az első indulása, a 2008-as Mexikó-rali óta. A francia két héten belül másodszor nyert Dél-Amerikában, nemrég ugyanis a Paraguay-ralit nyerte meg navigátorával, Vincent Landais-val. Akkor azonban hiányérzete volt, mert az őt pechesen elkapó eső miatt csak egyetlen bónuszpontot tudott szerezni a Szupervasárnap értékelésből és a Power Stage-ről. Chilében azonban ezeket is megnyerte, így a maximális 35 pontot gyűjtötte a hétvégén, és átvette a vezetést a bajnokságban a csapattársától, az eddig végig vezető Evanstől. Ogier ráadásul úgy áll most az élen, hogy három futammal kevesebben indult, mint a mezőny többi tagja. Chilében a Toyota 125 pontra növelte előnyét a gyártók bajnokságában a Hyundai előtt.

Ogier és Evans a Biobío régió erdőiben, változó időjárási körülmények között zajló verseny utolsó napjáig küzdöttek egymással a győzelemért. A rajt előtti eső semlegesítette az első reggelen a takarító hatást, amit az elsőként rajtoló Evans teljes mértékben kihasznált, és a nap közepére az élre ugrott az összetettben. De péntek délután, amikor a pályák száradni kezdtek, a walesi visszaesett az ötödik helyre, míg Ogier átvette a vezetést köszönhetően annak is, hogy az addig vezető Ott Tänak alatt megállt a Hyundai motorhiba miatt. Szombaton még kétszer fordult a kocka: Evans a reggeli esőben remekelt, és visszavette a vezetést, majd végül Ogier délután három szakaszgyőzelemmel biztosította be magának az első helyet a vasárnapi finálé előtt.

A páros között mindössze 6,3 másodperc volt a különbség a négy gyorsaságit tartalmazó záró nap előtt, aztán vasárnap az első két szakaszgyőzelmet megosztották egymás között. Ogier az utolsó előtti gyorsaságin aztán ismét megverte Evanst, majd a Power Stage-et is meg tudta nyerni 0,4 másodperces előnnyel. Idén a francia eddig öt győzelmet és három további dobogós helyezést szerzett nyolc futamból. Evans és navigátora, Scott Martin ezúttal a harmadik helyet szerezték meg a Power Stage-en és a második helyet a Szupervasárnap értékelésben, aminek köszönhetően csak két ponttal vannak lemaradva a pontversenyben, amikor még 105 pontot lehet gyűjteni idén a hátralévő három versenyen.

Kalle Rovanperä és navigátora, Jonne Halttunen sem mondott még le a harmadik vb-címről, mivel csak 21 pont hátrányban vannak. De sokkal kisebb is lehetne a lemaradásuk, ha Chilében péntek reggel nem sodródnak ki egy jobbkanyarban – ami miatt a Toyota bal hátsó gumija lefordult a felniről –, és nem vesztenek ezzel bő egy percet. Végül az összetett hatodik helyen végeztek, a Toyota ezúttal sem alkalmazott csapatutasítást, hogy mesterségesen előrébb hozza Rovanperäékat az abszolút sorrendben, pedig az ötödik helyen végző, és a vb-címért nem harcban lévő Sami Pajarit simán megkérhette volna, hogy menjen lassabban az utolsó napon.

Persze nem lett volna fair ilyet kérni a finn újonctól, mivel az első teljes Rally1-es szezonjában most az egyik legerősebb és legegyenletesebb teljesítményét nyújtotta, a verseny végén mindössze 4,4 másodperccel kapott ki a negyedik helyen végző világbajnoktól, Thierry Neuville-től (Hyundai). Kacuta Takamoto az utolsó napon javított a teljesítményén, és behozta a célba az ötödik GR Yaris Rally1-est a hetedik helyen. A remekül hajrázó japán mindössze 0,1 másodperccel maradt le a pontot érő ötödik helyről a Power Stage-en.

Oliver Solberg és navigátora, Elliott Edmondson stílusosan nyerték meg a WRC2 bajnokságot, miután GR Yaris Rally2 autójukkal a kategória élén, az összetettben pedig a kilencedik helyen végeztek. A svéd sztár idén a Printsport által üzemeltetett autójával a mércéje volt a WRC2-es mezőnynek: hét pontszerző futamból ötöt megnyert, és júliusban, amikor lehetőséget kapott a Toyotától egy futam erejéig visszatérni a Rally1 mezőnyébe, akkor megnyerte az Észt-ralit. A Toyota elmondhatja, hogy legújabb versenyautója, a GR Yaris Rally2 az első két versenyszezonjában egymás után nyerte meg a WRC2 bajnokságot. Solberg a tavalyi bajnok, és azóta már a Rally1-ben versenyző Pajari nyomdokaiba lépett.

Sébastien Ogier:

„Nagyon örülök, hogy egy újabb győzelmet arattam Dél-Amerikában, és ezúttal a maximális pontszámot is megszereztem: úgy gondolom, hogy ezt megérdemeltük, miután Paraguayban az időjárás kibabrált velünk, és értékes pontokat vesztettünk a végén. Az is mindenképpen pozitív, hogy három futammal a vége előtt átvettem a vezetést a bajnokságban. Nagyon örülök, a TGR-WRT minden tagjának köszönöm, hogy elértük ezt a rekordot jelentő győzelmet. Köszönet illeti Tojoda Akio elnököt is a nagyszerű támogatásért, amelynek köszönhetően továbbra is a határainkat feszegethetjük az egyre jobb eredmények elérése érdekében. Büszkék lehetünk az eddig elért sikereinkre, biztos vagyok benne, hogy a következő ralikon tovább növelhetjük ezeket a remek számokat.”

Végeredmény, Chile-rali:

1. Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1) 2ó55p42.1mp
2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) +11.0mp
3.. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Hyundai i20 N Rally1) +46.5mp
4 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +59.0mp
5. Sami Pajari/Marko Salminen (Toyota GR YARIS Rally1) +1p03.4mp
6. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1) +1p35.7mp
7. Kacuta Takamoto/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1) +2p14.0mp
8. Grégoire Munster/Louis Louka (Ford Puma Rally1) +2p44.1mp
9. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Toyota GR Yaris Rally2) +8p18.6mp
10. Nyikolaj Griazsin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rally2) +8p59.0mp

A 2025-ös pilóta bajnokság állása 11 forduló után:

1. Sébastien Ogier 224 pont
2. Elfyn Evans 222
3. Kalle Rovanperä 203
4. Ott Tänak 181
5. Thierry Neuville 166
6. Kacuta Takamoto 94
7. Adrien Fourmaux 86
8. Sami Pajari 70
9. Oliver Solberg 60
10. Grégoire Munster 25

A 2025-ös gyártói bajnokság állása 11 forduló után:

1. TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team 572 pont
2. Hyundai Shell Mobis World Rally Team 447
3. M-Sport Ford World Rally Team 157
4. TOYOTA GAZOO Racing WRT2 111

 

Fotók: Toyota Gazoo Racing